تاثیر قیمت دلار بر مسکن

بررسی اثر تغییر قیمت دلار بر مسکن

قیمت ملک
قیمت ملک

 

آیا قیمت دلار تاثیری بر خرید و فروش مسکن دارد؟

هنگامی که قیمت ارز دچار نوسان می شود، این سوال برای همه پیش می آید:آیا امکان دارد قیمت مسکن هم تغییر کند یا خیر؟در حال حاضر باید گفت، قیمت زمین و مسکن روند صعودی دارند که این شرایط باعث شده است،معاملات ها در بنگاه ها کم تر شود.طبق گفته ی بانک مرکزی، معامله ی یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی در پایتخت هشت میلیون و صد هزار تومان بوده است.این رقم نسبت به ماه پیش نه درصد و نسبت به سال قبل هفتاد و چهار درصد رشد داشته است. همچنین خرید و فروش همانندماه های پیشین روند نزولی دارد. عده ای نیز بر این باور هستند که اگر قیمت مسکن از طلا و ارز تاثیر بگیرد ،رکود در بازار مسکن بیشتر می شود.

رابطه ارز و مسکن

بعضی افراد معتقدند که رابطه ارز و مسکن دو گانه است، منظور این جمله این است که تغییر قیمت ارز هم اثر و جنبه ی مثبت دارد و هم منفی.بررسی جنبه ی منفی: وقتی قیمت دلار افزایش پیدا میکند، افرادی هستند که به خریدن ارز روی می آورند و تاثیر ذهنی و روانی زیادی در خریدو فروش مسکن دارد. زیرا معتقدند که مسکن کالایی است که به کندی تغییر میکند و خریداری آن سودی ندارد.پس این شرایط فرصت خوبی استبرای کسانی که میخواهند رهن یا اجاره کنند. اما به مرور زمان قیمت آپارتمان های نو ساز زیاد می شود،زیرا با تغییر قیمت ها، هزینه ی مصالح وابزار ساختمانی هم افزایش پیدا میکند.

ارز و مسکن
ارز و مسکن

بررسی جنبه ی مثبت: بعضی دیگر بر این باورند که زمانی که قیمت ارز زیاد می شود، این نشانه این است که ارزش پول ما و ریال هم کم می شود.پس روی می آورند به خرید مسکن یا حفظ کردن اموال و مسکن خود.

نتیجه ی این جنبه ها این است که در زمان کم که قیمت دلار روند صعودی دارد ،مسکن نمی تواند خودش را وفق بدهد با این شرایط،اما در طولانی مدت میتواند خودش را با تغییرات هماهنگ کند.

 

قیمت مسکن بیشتر از توان خانواده ها

هنگامی که درآمد افراد خانواده را نگاه میکنیم میبینم مقدار آن برای گرفتن خانه بسیار کم است.با اینکه رشد قیمت خانه خیلی کمتر از ارز و دلار است،با این حال صاحب شدن مسکن در این شرایط غیر ممکن است.مگر اینکه با گرفتن وام هایی بتوانند زمین یا ملک یا آچارتمانی را بخرند.

وام مسکن

با سخت شدن شرایط تقریبا خریدن خانه بسیار سخت است. یکی از بهترین راه ها برای خانه دار شدن گرفتن وام است. در اینجا بعضی از وام هاو شرایط گرفتن آن را شرح می دهیم.

وام اوراق دار

برای گرفتن این وام، افراد باید به ازای هر پانصد هزار تومان یک برگ اوراق را بخرند.قیمت یک برگ اوراق هفتاد و پنج هزار تومان است.مثلا کسی که میخواهد وام هشتاد میلیونی بگیرد باید صد و شصت برگ اوراق را نیز خریداری کند.و هزینه ای حدودا ده تا دوازده میلیونتومان نیز پرداخت کند.با گرفتن این اوراق دیگر احتیاجی نیست منتظر بمانند، بعد از خرید اوراق کارهای مربوط به گرفتن وام صورت می گیرد.

این وام برای کسانی که ازدواج کرده اند در تهران صد و بیست میلیون تومان است. در مرکز استان و شهر هایی که جمعیتآنها از دویست میلیون بیشتر است صد میلیون تومان است و مناطق دیگر تا هشتاد میلیون در نظر گرفته شده است.مقدار سودی که باز پرداخت می شود حدودا هفده و نیم درصد و زمان باز پرداخت آن دوازده سال است.وام اوراق دار برای کسانی که ازدواج نکرده اند،در تهران هفتاد میلیون تومان است و در شهر هایی که بالای دویست هزار نفرجمعیت دارند شصت میلیون تومان است و مناطق دیگر پنجاه میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وام مسکن
وام مسکن

                                                                 زوجین فقط یکبار می توانند از این وام استفاده کنند.

وام مسکن یکم

این وام را،هم کسانی که ازدواج کرده اند و هم مجرد هستند می توانند بگیرند.مقدار وام برای مجرد ها در تهران هشتاد میلیونو در مناطق دیگر چهل میلیون تومان است.

شرایط وام مسکن یکم

۱٫برای گرفتن این وام باید نصف مبلغ وام را تا یک سال سپرده گذاری کنید.

۲٫امکان اینکه مقدار مبلغ را کم کنید اما مدت زمان سپرده گذاری را بیشتر کنید هم است.

۳٫سود باز پرداخت نه و نیم در صد است.

۴٫برای گرفتن  این وام باید یک سال منتظر بمانید

۵٫باید درآمد مستقل داشته باشین.

 

 

 

 

 

درباره‌ی رامین فرهادی

دوره کارشناسی خودم رو در در رشته معماری از دانشگاه UCSI و سوره تهران به اتمام و سپس در سمت مدیریت پروژه ساختمانی شروع به فعالیت کردم . همیشه آرزو داشتم مرجعی وجود داشته باشه تا در صورت نیاز اطلاعات عمران ، معماری و آمار قیمت ها از آنجا دریافت کنم. آن آرزو همین جاست :)

همچنین ببینید

فرانک گری

فرانک گری

فرانک گری فرانک گری / برای بازدید از ویدیو یوتوب که به صورت انحصاری توسط …

ساخت و ساز

زمین بهتر است یا ملک

انتخاب زمین و ملک کلنگی برای ساخت و ساز     زمین بهتر است یا …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *